Autoterapia

Nauka myślenia II
17 lutego 2022
Marnienie: narastający problem społeczny
24 lutego 2022

Opis okładkowy

Napraw sobie życie

Wielu z nas doświadczyło w przeszłości trudnych sytuacji. Dla jednych były to traumy odrzucenia czy braku akceptacji, dla innych deficyty poczucia bezpieczeństwa, wsparcia czy miłości, a dla jeszcze innych doświadczenia związane z cierpieniem, bólem czy zawiedzionymi oczekiwaniami. Jednak to, że nosimy w sobie piętno przeszłości, nie oznacza, że musi ono organizować nam dzisiejsze, dorosłe życie. Warunkiem zharmonizowanego dorosłego życia nie musi być także spędzenie wpierw wielu godzin na kozetce psychospecjalisty, gdzie po raz kolejny przeżywamy wspomnienia przeszłych okropności i ponownie uruchamiamy tym samym całą paletę destrukcyjnych emocji, które im wówczas towarzyszyły. 
Każdy organizm ma wbudowany system autonaprawy, nie tylko w kontekście dolegliwości somatycznych, ale również – co zdaje się nam w dzisiejszych czasach coraz częściej umykać – w kontekście naszego psychicznego dobrostanu. Często wystarczy sięgnąć po tę możliwość z odpowiednio dużą dozą samozaparcia, by samodzielnie uporać się z wieloma naszymi problemami, których źródła znajdują się w trudnej przeszłości i które pozostawiły w nas jakiś rodzaj negatywnego oprogramowania. 
Autoterapia składa nam ofertę takiej właśnie autonaprawy – opartej z jednej strony na uświadomieniu sobie powstawania i funkcjonowania mechanizmów, w których wiele z naszych dzisiejszych problemów tak naprawdę nie jest efektem oprogramowania naszego autorstwa. Otrzymaliśmy je z zewnątrz, na skutek obcej aktywności, lub stworzyliśmy je jako reaktywne strategie wobec wydarzeń, których skutkom nie było nam łatwo sprostać. Z drugiej strony model autoterapeutyczny wychodzi z prostego założenia: to, co zostało w nas kiedyś zaprogramowane, można obecnie przeprogramować. Trzeba tylko spełnić zaledwie kilka warunków: zrozumieć, co i dlaczego się stało, w jaki sposób przeszłe wydarzenia i wypracowane wówczas strategie obronne wpływają na jakość naszych dzisiejszych aktywności, i konsekwentnie przeprowadzić zmianę, począwszy od przeprogramowania w nas samych tego, co obecnie najbardziej utrudnia nam życie. I właśnie temu celowi ma służyć ta książka.

Wybierz format książki i sprawdź aktualne promocje w wydawnictwie Tathata:

Model wektorowy


Dla słuchaczy audiobooka zamieszczamy obok diagram modelu wektorowego, któremu został poświęcony trzeci rozdział książki Autoterapia i który to rysunek siłą rzeczy nie mógł zostać zamieszczony w wersji audio.